Snoubenec s exekucí a svatba s ním - přechází dluhy na novou manželku?

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o radu. Partner má dluhy a chceme se vzít, zajímalo by mě jak moc mi může exekutor uškodit. Může mi srážet ze mzdy? Obstavit mi bankovní účet? A jak to bude s movitým majetkem, který jsem měla ve svém vlastnictví ještě před uzavřením manželství? Dále jsem někde četla, že některé dluhy nejsou součástí SJM a to zejména dluhy na výživném a veřejnoprávní dluhy. je to pravda? a co všechno si mohu pod pojmem veřejnoprávní dluhy představit, jedná se např. o dluhy na soc. a zdrav. pojištění? a co třeba pokuta za mhd či pokuta já nevim za popelnice od města? co je veřejnoprávní dluh a co ne? děkuji moc za Váš čas.

Zdravím Vás, ve Vašem případě nebudou žádné dosavdní dluhy Vašeho přítele součástí SJM, protože SJM vznikne až uzavřením manželství. Bližší úprava dluhů a SJM je uvedena v ust. § 710 nového občanského zákoníku
§ 710
Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže
a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.

Pokud se tedy chcete skutečně vzít nebylo by od věci raději navštívit notáře, který s Vámi sepíše předmanželskou smlouvu, ve které bude výslovně uvedeno, že dluhy Vašeho manžela před manželství nebudou součástí SJM.

Veřejnoprávním dluhem je dluh vůči státu, tj. na daních (finanční úřad), na sociálním a zdravotním pojištění, poplatek za popelnice to není a ani pokuta v MHD.
Exekutor by Vám skutečně mohl provádět srážky ze mzdy či obstavit účet, ale to jsme již probrali. V tomto bych mohla odkázat na předchozí odpovědi na Vaše dotazy,