Manželka v registru dlužníků pro dluh bývalého manžela - jak se zříci, vzdát společného majetku (pozemku)?

1 odpověď

Dobrý den,
po majetkovém vyrovnání při rozvodu nám s bývalým manželem zůstal společný majetek, cca 200 m2 louky v duplicitním vlastnictví a ve společném vlastnictví s dalšími 2 osobami. Pozemek s prakticky nulovou hodnotou, proto jsme to neřešili při rozvodu v roce 2007. Bývalý manžel po rozvodu nadělal mnoho dluhů a na základě společného výše zmíněného majetku mi všechny jeho exekuční rozhodnutí přicházejí. Podle exekutora mi hrozí pouze prodej zmíněného pozemku. Ten je ale zřejmě nereálný, protože dražba by byla mnohem dražší než jeho cena. Jenže jsem se díky tomu ocitla v registru dlužníků. Jakým způsobem se mohu zříct vlastnictví pozemku? Jaké řízení mám vyvolat?
Děkuji.

Zdravím Vás, exekutor má pravdu, Vám skutečně hrozí pouze prodej onoho pozemku, a to ještě spoluvlastnického podílu Vašeho manžela. Pokud je tento pozemek v exekuci, bude nutné jej prodat zájemci o jeho koupi. Vždy však bude lepší o Vašem záměru informovat exekutora, který by o Vašich záměrech ohledně manipulace s pozemkem měl vědět. Ohledně registru dlužníků je to komplikovanější, budete muset požádat krajský soud v jehož obvodu žijete o výmaz z registru dlužníků, k tomu, ale bude třeba rozhodnutí exekutora o zastavení exekuce vůči Vám. Proto budete muset podat k soudnímu exekutorovi návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Tento návrh odůvodněte tak, že sdělte, že exekučně vymáhané dluhy vznikly po rozvodu manželství a jedná se tedy výlučně o dluhy Vašeho bývalého manžela, což bude nutné doložit jednak úředně ověřenou kopií rozsudku o rozvodu manželství a dále předložte i dohodu o vypořádání společného jmění manželů, proto by exekuce měla být vůči Vám zastavena. Přeji Vám hodně štěstí a pevné nervy.