Volba exekutora do návrhu na provedení exekuce

1 odpověď

Babička byla na sražena přechodu, dlouhodobě léčena a soudem jí byla přiznána náhrada škody, která byla uhrazena pojišťovnou. Následně v srpnu 2013 nabylo právní moci usnesení, kterým byla pachateli prvoinstančním i odvolacím soudem stanovena povinnost uhradit náklady na právní zastoupení před soudem ve výši cca 65.000 Kč.
Pachatel byl stíhán a odsouzen jako uprchlý.
Jak to udělat, aby tento nárok babičce nezanikl. Prověřovali jsme možnost exekuce, ale v návrhu na provedení exekuce soudu má být uveden rovněž exekutor. Jak jej máme zvolit, či oslovit? Jaké s tím jsou spojené náklady? Děkuji za informaci

Volba exekutora je zcela v dispozici oprávněného, tj. můžete si vybrat, jakého exekutora chcete. Náklady s tím spojené hradí povinný, ovšem pouze v případě, že nedojde k zastavení exekuce pro nemajetnost povinného. V tomto případě by platil náklady oprávněný. Pro tento případ je možné s exekutorem sjednat výši účelně vynaložených výdajů. Minimální zákonem stanovená výše nákladů exekutora činí 3.500, - Kč. Exekutora oslovíte podáním návrhu na nařízení exekuce. Tento návrh musí obsahovat: označení exekutora, který má exekuci vést, s uvedením jeho sídla, dále kdo návrh činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsán a datován. Kromě toho musí exekuční návrh obsahovat jméno a příjmení účastníků, místo jejich trvalého a popřípadě rodné číslo nebo datum narození účastníků, přesné označení exekučního titulu, uvedení povinnosti, která má být exekucí vymožena, a údaj o tom, zda, popřípadě v jakém rozsahu povinný vymáhanou povinnost splnil, popřípadě označení důkazů, kterých se oprávněný dovolává. K návrhu musí být přiložena úředně ověřená kopie nebo originál exekučního titulu s vyznačením jeho vykonatelnosti (vyznačí na soudu, který exekuční titul vydal).