Exekuce majetku získaného dědictvím v dědickém řízení - dědic je dlužník věřitele

1 odpověď

Může exekutor zabavit automobil pořízený z prostředků získaných při dědictví?

Zdravím Vás, pokud tento automobil byl pořízen z peněz, které povinný zdědil, tak bohužel ano. Mám za to, že povinnému lze zabavit i majetek získaný dědictvím, tedy i pokud by povinný tento automobil přímo zdědil mohl by být exekutorem zabaven.
Pokud se však jedná o jediné auto v rodině a povinný toto vozidlo potřebuje k výkonu povolání, nebo k dopravě rodinného příslušníka, např. k lékaři, nebo do zaměstnání je možné podat návrh na vyškrtnutí automobilu ze soupisu v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekutorského řádu (zákon 120/2001 Sb.), s tím, že tento automobil neměl být z výše uvedených důvodů povinnému ani zabaven, což podpoříte odkazem na ust. § 322 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Tento návrh je však nutné podat do 30 dní ode dne, kdy se povinný o zabavení automobilu dozvěděl, a to k soudnímu exekutorovi, který vozidlo zabavil.