Exekuce pro zanedbatelný dluh 40 Kč a náklady exekuce 9.900 Kč

1 odpověď

Dobrý den, mám exekuci pro dluh 40 Kč - úrok z prodlení. Čtyřicet korun a je to opravdu úrok z prodlení. Exekutor vymáhá částku 9.990 Kč. Můžu se nějak bránit pro zanedbatelnou a malou částku, nebo jiný důvod. Děkuji.

Zdravím Vás, tento případ je skutečně kuriózní. V této věci by mělo být vedeno nějaké řízení (soudní), pokud byste si přebíral poštu k exekuci by nedošlo. Soudní řízení se nevede ve věcech zdravotního pojištění a pohledávek na sociálním pojištění a dále u nedoplatků daní, neboť tato rozhodnutí jsou samy o sobě exekuční tituly. Problém je v tom, že k dluhu ve výši 40, - Kč patrně přirostla náhrada nákladů řízení a právního zastoupení a dále i náklady exekuce a odměna exekutora. Pokud by Vám nebyl exekuční titul doručen, je možné z tohoto důvodu podat k exekutorovi návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Zde uveďte, že Vám exekuční titul (rozhodnutí, na jehož základě je pohledávka vymáhána) nebyl řádně doručen, proto nemohl nabýt právní moci ani vykonatelnosti a proto se tedy jedná o nezpůsobilý exekuční titul, což je důvodem pro zastavení exekuce.