Zabavení věcí spolužijící osoby (nedlužníka) exekutorem - jak získat věci zpět?

1 odpověď

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně právě probíhající exekuce mých rodičů. Mám trvale hlášené bydliště na stejné adrese jako oni, jsem zaměstnaná a v blízké době se plánuji odstěhovat. V nedávné době jsem si na bazaru pořídila za své peníze notebook, tiskárnu a profesionální fotoaparát za ne zrovna nízkou cenu. 5.4.2016 byla na adrese rodičů provedena návštěva exekutorů, kteří zabavili bohužel i výše zmíněné mé osobní věci. Můžete mi prosím poradit, jak se bránit odebrání tohoto majetku?
Předem děkuji za odpověd

Zdravím Vás, budete muset soudnímu exekutorovi, který Vaše výše uvedené věci zabavil zaslat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). Tento návrh musíte podat do 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení Vašich věcí dozvěděla. Nejdříve však musíte dohledat doklady prokazující, že zabavené věci jsou skutečně Vaše, např. paragon na Vaše jméno, objednávka, faktura, dodací a záruční listy, kde budou výše uvedené věci popsány, i kupní smlouvu. Od těchto dokladů si raději pořiďte úředně ověřené kopie, které přiložte k návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu a v tomto návrhu popište jak a kdy jste dané věci nabyla. Originály dokladů raději nepřikládejte, exekutorům chodí hodně pošty a mohli by se třeba založit i jinam, což je malá pravděpodonost, ale zcela vyloučené to není. Pokud exekutor Vašemu návrhu vyhoví, bude to zcela v pořádku a Vy budete mít klid. V opačném případě byste musela podat žalobu na vyloučení věcí ze soupisu dle občanského soudního řádu proti soudnímu exekutorovi, a to do 30 dní ode dne kdy by Vám bylo doručeno zamítavé rozhodnutí soudního exekutora. V této souvislosti Vám doporučuji, pokud je to ve Vašich možnostech, abyste se poradila s advokátem, který by návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu sepsal a v této věci Vás zastupoval, protože argumenty a důkazy uvedené v tomto návrhu by byly základními argumenty v žalobě o vyloučení věci ze soupisu proti soudnímu exekutorovi. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Přeji Vám hodně štěstí.