Vliv exekuce na přijetí do nového zaměstnání, nové práce - zaměstnavatel odmítl podepsat pracovní smlouvu

1 odpověď

Dobrý den,
byla jsem na pohovoru do společnosti poskytující nebankovní půjčky. Přijali mě, už jsem na místě málem vyplňovali pracovní smlouvu na HPP. Vzhledem tomu, že mám exekuci na příjem a mě nabízeli zajímavý příjem, chtěla jsem se s nimi domluvit na "jiném vyplacení". Poté, co zjistili, že mám exekuci, řekli mě, že se k tomuto staví fašisticky a exekuce je důvod k nepřijeťí. Když klient nesmí mít exekuci, tak zaměstananec také ne. Již rok a půl pracuji u jejich nebankovní úvěrové konkurence na HPP a zde problém s exekucí není a to přitom schvaluji úvěry a vymáhám dluhy, nepracuji s hotovostí. Ve společnosti, kam mě nakonec nepřijali se nejednalo o schvalování úvěru, ani práce s hotovostí. Výpis trestního rejstříku mám čístý. Je tedy exekuce na příjem stejně tak hodnocena jako záznam v trestním rejstříku za vraždu???? Smí se zaměstnavatel při pohovoru ptát, jestli mám exekuci? děkuji za odpověď. Ivana 28 let

Zdravím Vás, exekuce by sama o sobě rozhodně neměla být důvodem pro nepřijetí zaměstnance do zaměstnání. Dle mého názoru se jedná o nepřípustnou diskriminace zaměstnance na základě majetkových poměru. Nejsem si však jista jakou šanci byste měla na úspěch v soudním sporu, neboť zaměstnavatel by vždy odůvodnil proč Vás nepřijal do zaměstnání, a to např. tím, že byl vybrán kvalitnější uchazeč, resp. zaměstnavatel by použil jiný důvod proč Vás do zaměstnání nepřijal. Pokud jste si průběh pohovoru nenahrávala, zaměstnavatel by Vámi uváděný důvod nepřijetí patrně popřel. Je to jen můj názor, pro jistotu se obraťte i na kolegyni, která zde má na starosti pracovní právo.