Exekuce peněz z účtu, dlužník nemá peníze na dopravu do práce - jak má postupovat?

1 odpověď

Dobrý den, můj problém se týká exekuce. Exekutor mi před Vánoci 2015 zablokoval účet s tím, že předem věděl od mého zaměstnavatele, že mi exekuci začnou strhávat ze mzdy po doplacení jiné exekuce. Od exekutora mi bylo řečeno při pokusu se s ním domluvit na splátkách, jelikož zaměstnání mám, že ho to nezajímá a účet mi neodblokuje v tomto případě až do srpna 2016. Tímto jsem ovšem zcela bez prostředků tak že nemám ani na MHD do práce. Lze v tomto případě něco udělat? Na skutečnost kterou jsem exekutorovi sdělil že jsem zcela odříznut od všech financí mi řekl "zařidte si to jak chcete". Má na to vůbec právo?
Děkuji za odpověd.

Zdravím Vás, bohužel exekutor může pohledávku oprávněného vymáhat jak exekucí srážkami ze mzdy tak i z účtu povinného. v těchto případech povinným doporučuji, aby se v práci domluvili na výplatě mzdy v hotovosti nebo složenkou. Takto Vám zůstane alespoň nezabavitelná částka ze mzdy, ze které můžete žít. Pokud jste ještě pobočku banky u které máte veden zabavený účet dosud v souladu s ust. § 304b odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) o výplatu nezabavitelné částky povinnému ve výši dvojnásobku životního minima, tj. cca 6.820,- Kč. Tato částka by Vám měla být na základě Vašá žádosti bankou vyplacena, pokud jste ovšem o výplatu této částky nepožádal již dříve. O výplatu nezabavitelné částky z účtu povinného totiž můžete požádat pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného, o tomto byste však měl být soudním exekutorem poučen. Mám za to, že více již dělat nemůžete, je mi to moc líto.