Dluhy manželky před manželstvím a manželství s cizincem - hrozí exekuce na nového manžela (cizince)?

1 odpověď

Dobrý den,
kamarádka - její manžel je cizinec, společně žijí v ČR, je Egypťan a nevěděl o dluzích své manželky před svatbou. Chtěl by si založit běžný účet, na který by mu chodila mzda. Může exekutor obstavit i jeho účet, když dluhy jeho manželky vznikly před manželským sňatkem, je třeba nějaká vyjímka u cizinců?
On zde žije třetím rokem a již má přidělen trvalý pobyt v ČR.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, exekutor by dluhy po manželovi povinného vzniklé před svatbou neměl vymáhat po druhém manželovi, který s exekučně vymáhaným dluhem nemá nic společného vymáhat neměl. Toto je teorie.
V praxi však dochází k tomu, že tyto pohledávky jsou velmi často vymáhány právě i z majetku (účtu, příp. , i mzdy manžela povinného). Pokud tomu chtějí Vaši přátelé předejít, doporučovala bych manželovi Vaší kamarádky, aby si účet zatím nezakládal a s jeho založením počkal do pravomocného zastavení exekuce na majetek jeho ženy.