Exekuce účtu manželky pro dluhy manžela vzniklé před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den, obracim se na Vás ohledně exekuce na účet moji manželce. Dluhy jsem si nadělal invaliditou a exekuční příkazy na mě byly vydány ještě za svobodná a to do roku 2011. V roce 2011 jsem si vzal moji ženu a tento měsíc ji exekutor obstavil účet pro mé dluhy z dob před manžestvím. V osř a ex. řádu jsou pořád novely a nelze se v tom orientovat. V době, kdy si me brala se moje dluhy manželky netýkaly a je pravém naštvaná neboť jsme mohli udělat změnu SJM a před manželskou smlouvu. Nález ústavního soudu konstatoval něco o retroaktivitě ale evidentně je exekutor nad všemi. Prosím o váš názor jak to je a jak se má manželka bránit takovým to atakam na její účet. Máme si rozdělit režim SJM aby ji nemohli na účet a mohla si hospodařit sama? Podala návrh na zrušení exekučního příkazu z jejího úctu tak se uvidí. DIKY ZA ODPOVĚĎ.

Zdravím Vás, pokud manželka podala exekutorovi návrh na zrušení exekučního příkazu k přikázání pohledávky z účtu manžela povinného postupovala správně. Jen se zeptám přiložila Vaše žena k tomuto návrhu kopii oddacího listu? Máte pravdu v tom, že exekutor by neměl postihovat účet manžela povinného pro dluh manžela před vznikem manželství, a to proto, že tento dluh není součástí SJM a nebyl její součástí ani v roce 2011, kdy byl sňatek uzavřen. Máte pravdu, že tuto věc zakazuje i nález Ústavního soudu pod sp. zn. I ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015. Tento nález je závazný i pro soudní exekutory, kteří by jej měli dodržovat. Je pravdou, že od vydání tohoto nálezu byla provedena novela občanského soudního řádu, která exekutorům trochu uvolnila ruce při exekučním postihu manžela povinného, ale to se týká dluhů za trvání manželství, a to navíc za stanovení zákonných postupů a pravidel.