Prodej domu v insolvenci mimo dražbu - vydražená částka je nižší než je zajištěná pohledávka

1 odpověď

2013 mi bylo schváleno oddlužení splátkovým kalendářem. Mám jednu zajištěnou pohledávku (hypotéka na nemovitost), věřitel chce prodej mimo dražbu, nemovitost je snižována na ceně, ale i tak se zatím nenašel zájemce o koupi. Chtěla bych vědět, co se stane, pokud se nemovitost prodá za nižší částku, než je zajištěná pohledávka a co se stane, pokud by se nemovitost neprodala vůbec, co bude, až mi soud vydá rozhodnutí o oddlužení (upuštění o platby zbývajících částí dluhů), když splním a zaplatím 30% pohledávek nezajištěných věřitelů? Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, tento dotaz příště položte kolegovi, který se zabývá insolvencemi. Insolvenční správce uspokojí pohledávku zajištěného věřitele pouze z výtěžku zpeněžení, ať už je jakkoli vysoký. Zpeněžením pohledávka zajištěného věřitele zanikne, protože předmět zajištění změní majitele. Osvobozením od placení zbytku pohledávek byste měl být osvobozen od placení pohledávek, které věřitelé mohli přihlásit do insolvenčního řízení, ale neučinili tak. Na základě osvobození od placení pohledávek by tyto pohledávky po Vás neměli být ani soudně či exekučně vymáhány, a pokud ano, je nutné předložit jako důkaz usnesení od placení zbytku pohledávek. Raději však tento dotaz položte i kolegům, kteří se zde zabývají insolvencemi.