Půjčka 7.000 Kč a exekuce na 106.000 Kč - je to normální?

3 odpovědi

Dcera si vzala 2013 půjčku ve výši 7.000 Kč. Nesplácela jí, trvalé bydliště má na Úřadu městské části. Nyní má běžící exekuci, kde je vypsáno - "pohledávka oprávněného 59.815 Kč, náklady předcházejícího řízení 14 797 Kč, pravděpodobné náklady oprávněného 4 961 Kč, pravděpodobné náklady exekuce 19 118 Kč".
Celkem to dělá i s dosavadními úroky 106 058 Kč.
Zkoušela jsem se spojit s tou firmou, která je vypsaná jako oprávněný (je to jiná firma než od které si půjčila), ty mi řekli že s tím dělat už nic nejde, že se mám obrátit na exekutora. Tak jsem volala k exekutorovi, ten mi řekl že snížit částku může pouze „oprávněný“. Tak jsem napsala znovu té firmě (oprávněnému) a ti mi dnes (23.02.2016) odepsali, že pokud došlo k exekuci tak s částkou už nejde nic dělat, že pouze narůstá o další úroky.
Nevíte někdo s určitostí, jestli vážně nic dělat nejde, nebo by byla nějaká domluva možná? Přijde mi to dost hodně, z půjčky 7 tisíc Kč zaplatit 106 tisíc Kč.
Děkuji moc.

Zdravím Vás, je možné písemně požádat oprávněného o odpuštění příslušenství (části příslušenství) - tedy úroků z prodlení. Tuto žádost je však nutné podat až oprávněnému bude uhrazena jistina pohledávky, nebo alespoň větší část jistiny. Mám za to, že jinak by oprávněný této žádosti nevyhověl. Žádost o odpuštění úroků z prodlení by měla být řádně odůvodněna, například osobními či zdravotními důvody. Až budete tuto žádost podávat zašlete ji rovněž na vědomí i soudnímu exekutorovi, který tuto pohledávku vymáhá.

Děkuji za odpověď. Jen pro upřesnění - jistina pohledávky je těch 59 815 Kč (napsáno jako pohledávka oprávněného), nebo těch 7 tisíc Kč co si půjčila? Děkuji

Zdravím Vás, žádnou listinu jsem neviděla, ale mám za to, že jistina je 59.815,- Kč.