Dluhy před manželstvím - hrozí exekuce na majetek a účet nové manželky, nového manžela?

1 odpověď

Dobrý den,
můj manžel má dluhy ještě z doby před uzavřením manželství. Já mám ještě z doby před uzavřením manželství stavební spoření. Jak bude postupovat exekutor v tomto případě a jak v případě mých dalších účtů, které mám v současnosti na mé jméno a chodí mi na ně výplata.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, stavební spoření máte ještě z doby před uzavřením manželství, proto by Vám peněžní prostředky ze stavebního spoření měli zůstat. U Vašeho účtu záleží i na tom, zda je druhým disponentem manžel. Nicméně mám za to, že kdyby exekutor nevymohl nebo nemohl vymoci pohledávku ze mzdy manžela či z jeho účtu, mohl by se pokusit obstavit peníze na Vašem účtu. V tomto případě by však bylo nutné podat návrh na částečné zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), s tím, že exekuce je vedena pro vymáhání pohledávky, která vznikla před sňatkem, a proto by tedy neměla být tato pohledávka vymáhána přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného.