Exekuce na plat, mzdu ženy s nezletilým dítětem (manžel gambler udělal dluhy bez vědomí manželky)

1 odpověď

Dobrý den,
kamarádka je v rozvodovém řízení, protože její manžel začal hrát automaty a zadlužil se.
Má nezletilou dceru a je na rizikovém těhotenství.
Teď jí kvůli manželovi přišla exekuce na plat, a jelikož čekala na výplatu a byla 50 Kč v mínusu, strhli jí úplně celý příjem, zmrazili konto a nemá teď jak živit dítě.
Nemá nárok na minimum?
Jak máme prosím postupovat, jestli je nějaká šance o rychlou podporu?
Manželovi soud určil doplatit kamarádce zpětně finance, ale ten však nic nezaplatil a nezaplatí.
Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Zdravím Vás, z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda Vaše kamarádka má i exekuci na přikázání pohledávky z účtu povinného. Pokud ano, bude muset Vaše přítelkyně jít do banky, u které má veden účet a v souladu s ust. § 304b odst. 1 občanského soudního řádu požádat o výplatu nezabavitelné částky, která je rovna dvojnásobku životního minima, což činí cca 6.800,- Kč. Tato částka by jí měla být na základě této žádosti vyplacena. O výplatu této částky však Vaše kamarádka může požádat pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného, o tom však musí být Vaše kamarádka (povinná) exekutorem poučena.
Vaší kamarádce dále doporučuji, aby se dohodla se zaměstnavatelem na výplatě mzdy v hotovosti nebo poštovní poukázkou.