Exekuce ručitele v ČR i SR - proč je dluh vymáhán v České i Slovenské republice?

1 odpověď

Dobrý deň.
Manžel (slovák) bol 2008 na pôžičku kamaratovi z ČR. Ten kamarát nezaplatil ani 1 splátku. 2012 sa manželovi ozval exekutor ze ma zaplatiť cez 500 000 Kč s úrokami. Od tej doby manžel platí každý mesiac nejake peniaze na tu exekuciu. Pýtal sa na policií čo sa s tým dá robiť, tak ževraj až keď to uhradí celé, tak na nho môže podať žalobu. Exekucia je v ČR kde žijeme a kde ju platí. Ale teraz sa ozval aj exekutor zo SR pre tú istú vec. Nechapem ako to je možné, keďže exekutorovi sa peniaze posielajú každý mesiac. No a ten "kamarat" ten sa snáď prepadol pod zem. Prosím poraďte nám ako získať peniaze späť. Prípadne ako sa zbaviť spoluručitelstva, alebo na ktorý súd sa obrátiť aby sa ten kamarát tomu len tak nevyhol. Aby to platil on a nie my.
Ďakujem pekne

Zdravím Vás, v případě exekuce u českého exekutora Vás bohužel nepotěším, protože Váš manžel "kamarádovi" ručil, takže pokud neplatil "kamarád" věřitel může chtít dluh po ručiteli. To je princip ručení. U slovenské exekuce, pokud je pro tutéž pohledávku na základě stejného rozhodnutí, tak zkuste podat návrh na zastavení exekuce. K tomu je však nutné se raději poradit se slovenským advokátem, který zná slovenské právo, protože české právo se od práva slovenského liší. Nejdříve bych tedy řešila slovenskou exekuci a až bych ji pořešila, tak bych uvažovala o oddlužení, konkrétně o společném návrhu manželů na povolení exekuce. Nicméně zde jsou stanoveny zákonné podmínky jako je mnohost věřitelů a více závazků po splatnosti déle než 30 dnů. Ze svých příjmů byste měli být schopni za 60 měsíců uhradit závazky Vašich nezajištěných věřitelů alespoň ve výši 30% jejich pohledávek a dále odměnu insolvenčního správce ve výši 97.980,- Kč (u manželů). Pokud by k tomu Vaše příjmy nepostačovaly je možné si příjmy navýšit formou darovací smlouvy nebo smlouvy o důchodu. Dárce se Vám smluvně zaváže, že Vám bude po dobu 60 měsíců každý měsíc přispívat dohodnutou částku. Podpisy všech smluvních stran musí být úředně ověřeny. S dalšími dotazy ohledně insolvence se prosím obracejte na kolegu, který zde má insolvence na starosti.