Exekutor nekomunikuje, nechce sdělit výši exekuce - jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den
Přítel má na sebe dvě exekuce, které řádně splácí, s exekutory se domluvili na výši měsíčních splátek, nicméně jeden exekutor odmítá sdělit výši exekuce. Respektive na emaily s dotazem na výši exekuce nijak nereaguje.
Ve chvíli kdy přítel jednou opomněl zaplatit se ihned ozval, ale ani tehdy nesdělil celkovou částku exekuce. Copak přítel nemá právo vědět o jakou částku se jedná? Tehdy mu přišlo akorát rozhodnutí o uvalení exekuce a ať se dotyčnému exekutorovi ozve, ale nic o výši celkové pohledávky. Druhý exekutor už v prvním dopise uvedl celkovou výši částky i s náklady s tím spojené. Jak se má přítel domáhat sdělení celkové částky?

Dobrý den. Pokud nemá přítel zaručený elektronický podpis, bylo by sdělení výše pohledávky mailem v rozporu se zákonnou úpravou doručování, stejně tak i oznamování částek po telefonu. Rozhodnutí o uvalení exekuce - pokud máte na mysli exekuční příkaz a tvrdíte, že v něm nebyla uvedena vymáhaná částka, je to v rozporu s § 48 exekučního řádu. Může proto požadovat opravu chyb exekučního příkazu, neboť odvolání proti němu je ze zákona vyloučeno. Rovněž může nahlédnout do spisu a při té příležitosti požádat o vyčíslení zbývající dlužné částky.