Snížení splátek dluhu v exekuci u osoby v hmotné nouzi - informace

3 odpovědi

Dobrý den,
kamarádka nezaplatila nemocnici za pobyt a dlužila stokorunu. Zapomněla na to. Přišla exekuce na 8.240 Kč. Napsala jim o splátkový kalendář a doložila, že pobírá sociální dávky a příspěvky a že nemá stálý příjem. Jde o tzv. pomoc v nouzi, 1.750 Kč a alimenty na dvě děti 1.500 Kč, to je vše.
Odpověď byla, že musí splácet 1.000 Kč. Exekuce se tím navýšila, tak nyní je 12.340 Kč. Prosím je možné v exekuci splácet nižší částku? Práci nemá a bydlí v podnájmu. Je hlášená na pracovním úřadě.
Děkuji Horáková Yvona

Dobrý den. Odpověď na tento dotaz je již v poradně uložena u dotazu Splátky exekuce.

Dobrý den, chtěla jsem vědět, co jí z těch cca. 5 300 může vzít a jsetli jí můžou sáhnou na hmotnou nouzi a jak je možné, že částka narůstá, vím úroky, ale za dotaz a hned je to o 4 tisíce víc, může žádat nějáke vyučtování. Není ten nárust ze stovky trochu velký? A co když bude splácet 500 korun. Děkuji Horáková

Dobrý den. Příjem ve výši 5.300, - Kč pravděpodobně pochází ze sociálních dávek. Zmiňujete hmotnou nouzi. Proto předpokládám, že tento příjem pochází z dávek pomoci v hmotné nouzi, které podle § 317 odst. 2 občanského soudního řádu nepodléhají výkonu rozhodnutí (exekuci) a nelze je proto postihnout. Částka narůstá o úroky a náklady exekuce. Samozřejmě, že může požádat o vyčíslení dlužné částky exekuční úřad. Nárůst nemohu posoudit, protože uvádíte pouze "ze stovky", ale už ne o kolik, obecně však platí, že náklady exekuce jsou určeny podle vyhlášky. Pokud bude splácen 500 korun, neznamená to nic jiného, než že bude exekuci pomalu umořovat, žádná zvláštní práva jí to nezakládá.