Ukončení exekuce exekutorem bez souhlasu věřitele - nevymahatelná pohledávka pro nemajetnost dlužníka)

1 odpověď

Dobrý den,
rád bych se zeptal zda exekutor může ukončit exekuci bez souhlasu věřitele. Jak je to s náklady na exekuci pokud exekutor chce ukončit exekuci která je údajně nevymahatelná? Je možno ukončit spolupřáci s exekutorem a exekuce jela dál?
Exekutor byl stanovený soudem. Jde o exekuci právnické osoby.

Předem děkuji za odpověď

Zdravím Vás, exekutor oprávněného informuje o průběhu exekuce, a to i o tom, že se mu například, a to i s ohledem na nemajetnost povinného nepodařilo nic vymoci. Kdyby povinný, tj. statutární orgán právnické osoby, který je oprávněn jménem této osoby jednat navenek podal návrh na zastavení exekuce, tak exekutor je povinen Vám návrh na zastavení exekuce zaslat, abyste se k němu vyjádřil. Pokud se zastavením exekuce nebudete souhlasit, je exekutor povinen návrh na zastavení exekuce povinného a Vaše vyjádření spolu s dalšími listinami z exekučního spisu zaslat exekučnímu soudu, aby o návrhu na zastavení exekuce rozhodl exekuční soud. Takže, pokud byste se zastavením exekuce nesouhlasil, bude o návrhu na zastavení exekuce rozhodovat nikoli exekutor, ale soud.
To, že se ukončuje exekuce z důvodu nemajetnosti je docela častý jev, a to zvláště v případě právnických osob.