Dluh před manželstvím - odpovědnost nového manžela (manželky) za dluh v době manželství

1 odpověď

Dobrý den,
přišla mi exekuce za dluhy, které jsem měla ještě v době, kdy jsem nebyla vdaná. Exekutoři však zablokovali účty mého manžela a to i přesto, že si je prokazatelně zakládal ještě před svatbou, mé dluhy nevznikly v době manželství a vlastníkem účtu je pouze on. Mohou mu tedy účty dále blokovat nebo to byla jen chyba ze strany exekutorského úřadu? Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, v tomto případě bude nutné podat návrh na zastavení exekuce co do způsobu vedení exekuce, ve kterém budete požadovat zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného, dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), s tím, že Váš dluh vznikl před svatbou a není tedy součástí SJM, ale jedná se výlučně o Váš dluh. jako důkaz doložte úředně ověřenou kopii oddacího listu a rovněž i úředně ověřenou kopii o zřízení manželova účtu, z něhož bude zřejmé, že na tento účet byl založen před manželstvím a že dispoziční oprávnění k tomuto účtu má pouze Váš manžel a nikoli Vy. Dále bude nutné čekat jak bylo o tomto návrhu na zastavení exekuce rozhodnuto.