Exekuce na auto invalidy - může ho exekutor zabavit? (invalida je uživatel vozidla)

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se dotázat ohledně exekuce na motorové vozidlo. Je na mojí osobu vedená exekuce. Manželka zakoupila malé auto (Smart) jelikož jsem invalida a vozíčkář, abych se mohl dopravovat k lékařům. Kupní smlouva je psaná na manželku, ale vůz je evidovaný na DI na mě jelikož mám slevu na přihlášení a pojistku. Může exekutor tento vůz zabavit, když jsem uživatelem? A jak se popřípadě bránit odebrání. Děkuji ZH

Zdravím Vás, pokud máte doma kupní smlouvu, kde je jako kupující uvedena Vaše manželka, tak bych si pořídila úředně ověřenou kopii této smlouvy a tuto bych ukázala exekutorovi. Mám za to, že tento vůz by Vám neměl být zabaven už i s ohledem na skutečnost, že jste invalida a že tento automobil nezbytně potřebujete za účelem přepravy k lékařům, na nákupy, aj. Zde můžete argumentovat i zněním § 322 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) ve spojení s ust. § 322 odst. 2 písm. c) občanského soudního řádu. Usr. § 322 odst. 1 občanského soudního řádu, výslovně říká, že povinnému nelze zabavit věci, které povinný nezbytně potřebuje k uspokojování potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Mám za to, že prodej auta invalidovi by byl v rozporu s morálními pravidly. Ust. § 322 odst. 1 písm. c) občanského soudního řádu výslovně stanoví, že z exekuce jsou dále vyloučeny zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě. Mám za to, že i tímto ustanovením by bylo možné argumentovat, neboť automobil potřebujete i vzhledem k Vašemu handicapu. Přeji Vám hodně štěstí a hezký zbytek dne.