Dluhy manžela z podnikání a ochrana před exekucí

1 odpověď

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak předejít případné další exekuci spojené. Manželovi (podnikatel) se již delší dobu nedaří. Byli na něj uvaleny již dvě exekuce, o (kterých jsem prvotně nevěděla), které jsme s pomocí rodičů ustáli. Mám však opodstatněné obavy, že by se situace mohla opakovat. Vlastníme rodinný dům, ve kterém bydlíme spolu s dětmi (zletilými, ale studujícími). Tato nemovitost je však na úvěr a banka určitě nebude souhlasit se zúžením SJM, jelikož můj plat je nižší než měsíční splátka úvěru. Jaké mohu udělat opatření, aby byla nemovitost vyjmuta ze SJM, či aby na mně byla převedena takovým způsobem, aby byla nedotknutelná ze strany exekutora. Děkuji mnohokráte za radu a tím i za pomoc v nelehké situaci.

Zdravím Vás, zde je těžké radit, řešením by však mohlo být jen splacení úvěru či jeho části a s tím spojený odkup nemovitosti či ideálního podílu na ní osobami blízkými, např. rodiči. Nicméně mám za to, že je to spíše nereálné, a to i s ohledem na cenu nemovitostí, které jsou všude, snad kromě Severních Čech a Severní Moravy dosti drahé. Dále by možná bylo možné, aby se manželův a Váš podíl vykoupil a osoby blízké by však museli zastavit svoji nemovitost a splácet hypotéku, zde však nevím jak staré máte rodiče či jiné příbuzné, kteří by Vám byli ochotni pomoci. Ze SJM nemovitost již vyloučit nelze, neboť zde probíhá exekuce, takže by se ani smlouva o zúžení SJM na tuto nemovitost nevztahovala, protože smlouva je účinná ode dne jejího podpisu a nikoli zpětně. Ani insolvence by zde nebyla řešením, protože úvěrující banka je zajištěným věřitelem a nemovitost by se tedy mohla z 90% pravděpodobnostní zpeněžit v rámci insolvence, pokud by se tedy hypoteční banka (zajištěný věřitel) přihlásil do insolvenčního řízení se svojí pohledávkou.