Nepřiměřené náklady exekuce - náklady jsou desetinásobkem dluhu

1 odpověď

Dobrý den mám prosbu,
dostala jsem exekuci na účet, je to za částku 1.600 Kč za nezaplacení pojistky na auto za dobu, kdy již bylo prodáno a nebylo již mé, já jsem pozdě poslala smlouvu o prodeji vozu a tak po mě pojišťovna chtěla uhradit pojistné na celý rok, kdy už vůz nebyl můj, nezaplatila jsem a dostala na částku 1.600 Kč exekuci a to ve výši 10násobku částky dlužné a to 16.000 Kč. Ohradila jsem se proti exekučním nákladům přímo na exekutora, že jsou nepřiměřené a jasně jsme vypsala s čím nesouhlasím vzhledem k dlužné částce na to mi znovu odepsali jako hloupé, ať upřesním co tím vlastně myslím. Můžete mi prosím poradit co s tím? Jelikož abych platila z dlužné částky 1.600 Kč exekuci 16.000 Kč mi nepřijde normální a exekuční náklady opravdu nepřiměřené.
Děkuji moc za odpověď.

Zdravím Vás, náklady exekuce se hradit musí, což víte. Bohužel jejich výše zejména u malých částek může i několikanásobně převyšovat jistinu, tedy původně dlužnou částku, a to proto, že Vy jako povinná máte povinnost hradit i náklady právního zastoupení oprávněného v soudním řízení, soudní poplatek za žalobu a poté i náklady exekuce a odměnu exekutora. Náklady právního zastoupení upravuje advokátní tarif, odměna se bohužel pro Vás počítá jako procenutální výše z dlužné částky a náleží za každý úkon právní služby. Úkonem právní služby je např. první porada s klientem a převzetí věci, dále sepis žaloby, výzva k úhradě. Ke každému takovému úkonu si přičtěte paušál ve výši 300, - Kč za každý úkon. Odměna exekutora je opět upravena, a to vyhláškou č. 330/2001 Sb. , o odměnách a náhradách soudního exekutora. Minimální odměna však činí 3.000,- Kč, a to dle ust. § 6 odst. 3 vyhlášky 330/2001 Sb. Ke všemu si ještě připočtěte DPH ve výši 21%, je-li advokát či exekutor plátcem DPH. Tak mám za to, že by to mohlo být skutečně tak jak popisujete, tedy že výše těchto nákladů by mohla být správná. Ani mě se to však nelíbí, ale to je vše co Vám k tomu mohu napsat. Byl by to spíše námět na změnu legislativy, jinak s tím nic nenaděláme.