Jak zjistit dluh na sociálním pojištění a zdravotním pojištění - postup

1 odpověď

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda mohu dlužit něco na zdravotním nebo sociálním pojištění? Pobírám invalidní důchod 1. stupně a jsem momentálně na úřadu práce, předtím jsem pracoval sedm let. A ještě druhý dotaz, bojím se že mám nevědomky ještě nějaký dluh z dřívější doby. Kde mohu zjistit případně, kde co dlužím?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, na zdravotním a sociálním pojištění mají nejčastěji dluhy podnikatelé, kteří svoji podnikatelskou činnost vykonávají jako osoby samostatně výdělečně činné. Běžní zaměstnanců tyto dluhy mají, pokud za ně jejich zaměstnavatel neplatil zdravotní nebo sociální, popřípadě ještě pokud by se pozdě nahlásili např. na úřad práce. Ostatně, když se na příslušné zdravotní pojišťovně zeptáte, tak Vám sdělí, zda dlužíte či nikoli, a pokud byste tam dluh měl, sdělí Vám i jeho výši. Totéž platí i pro příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, i tam Vám sdělí výši dluhu, pokud jim dlužíte. U ostatních dluhů je možné zkusit zajít do banky a požádat o lustraci v SULUSu, popřípadě se můžete doma podívat do uzavřených smluv a projít co máte platit a zjistíte, zda platíte věe co platit máte. Popřípadě můžete všechny obvolat. Jinak výši dluhů asi nezjistíte. Kdybyste měl exekuce, je tuto skutečnost možné zjistit výpisem z centrální evidence exekucí, ale u běžných dluhů je to složitější, protože ne všichni věřitelé zadávají údaje o svých dlužnících do SOLUSu.