Prevence zabavení nemovitosti v exekuci - darování majetku dítěti, dětem

1 odpověď

Ochrana majetku SJM před exekucí: manžel podniká, nedaří se mu. Bojím se exekuce na dům v SJM. Na dům splácíme úvěr, kde já figuruji jako spoludlužník. Jak mohu dům ochránit? Bylo by řešením, aby manžel daroval svoji polovinu mě, nebo by bylo lepší, abychom ho darovali našim dětem (již zletilým, studujícím). Je možné ho darovat dětem, když si nevydělávají a dům je vázán úvěrem?
Mockrát děkuji za odpověď a radu…

Zdravím Vás, toto bude problém. Nemovitost je zastavena hypoteční bankou, takže zletilým studujícím dětem tuto nemovitost darovat nemůžete. S nemovitostí nemůžete nijak disponovat (darovat, prodat, … ) bez souhlasu hypoteční banky. Pokud nemáte již z minulosti zúžené SJM, tak by Vám ani následné zúžení SJM nepomohlo ochránit Váš majetek před exekucí, neboť exekučně vymáhaná pohledávka by vznikla dříve než by došlo k zúžení SJM. Kdyby Váš manžel daroval polovinu domu Vám, toto by řešení bylo, ale musela by s tím souhlasit hypoteční banka, která Vám poskytla hypotéku.