Exekuce na manželku - o dluhu manžela nevěděla (exekutor obstavil bankovní účet manželky dlužníka FO)

1 odpověď

Manžel si půjčil od banky (jako fyzická osoba) peníze. 1.11.2015 nám byla dána exekuce na veškerý majetek (dům i chalupu), podle mého názoru naprosto nepřiměřená (dluh byl 180.000 Kč). 14.11.2015 jsem s hrůzou zjistila, že v této souvislosti mám obstavený svůj vlastní bankovní účet (exekuce). Zodpovídám za dluhy manžela? I přesto, že nejsem vedena jako spoludlužník a o půjčce jsem nevěděla? Měla exekutorka právo dát exekuci na veškerý majetek? Vždyť exekuce má být ze zákona přiměřená (hodnota bytu a chalupy je cca 7 mil.) Mohla exekutorka dát příkaz k obstavení mého účtu? Předem děkuji moc za odpověď a radu.

Zdravím Vás, pokud si Váš manžel půjčil v době manželství a nemáte zúžené SJM, tak exekutor může tento dluh vymáhat i po Vás jako po manželce povinného. Exekutor může provádět exekuci více způsoby provedení exekuce najednou. Takže exekutor může i toto. Ano exekuce by měla být přiměřená k výši vymáhané povinnosti. Pokud máte obstavený účet můžete jít do banky a v souladu s ust. § 304b občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) požádat banku o výplatu nezabavitelné částky, která činí dvojnásobek životního minima, tj. cca 6.800,- Kč. Tato částka by Vám měla být vyplacena. Pamatujte však, že tento krok můžete učinit pouze jedenkrát za celou dobu exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného. Dále můžete zkusit argumentovat rovněž i nálezem Ústavního soudu Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015, který výrazně omezuje možnost exekučního postihu manžela povinného a v souvislosti s tím, podat i návrh na zastavení exekuce, tedy konkrétně na zrušení exekučního příkazu k přikázání pohledávky z účtu povinného dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), vězte však, že exekutor bude argumentovat novelizovaným ust. § 262a občanského soudního řádu, takže o návrhu na zastavení exekuce zrušením exekučního příkazu k přikázání pohledávky z účtu manžela povinného bude rozhodovat soud. Možná to však za zkoušku stojí.