Hrozí exekuce v bytě rodiče když tam bydlí zadlužený potomek bez trvalého bydliště, pobytu?

1 odpověď

Dobrý den, mám problém a potřebovala bych radu. Bydlím na nějakou dobu u svého otce a díky své matce, jsem se dostala do finanční tísni. Chtěla jsem se zeptat, jak postupovat když jsem tu dočasně a nemám žádný majetek, jen osobní věci. Jak zabránit tomu, aby exekutor nezabavil v bytě věci, které nejsou moje a ani zde nemám trvalý pobyt.
Děkuji za odpověď, jak postupovat. Lze nějak ošetřit, aby otci nic nehrozilo?

Zdravím Vás, na podobné otázky jsem odpovídala velmi často. Vašemu otci doporučuji, aby od věcí dohledal co nejvíce dokladů, kterými by prokázal, že věci v bytě či domě jsou jeho. Těmito doklady mám na mysli zejména faktury, dodací a záruční listy, smlouvy - kupní, darovací, nájemní, úvěrovou, o spotřebitelském úvěru, směnou. Dále Vám oběma doporučuji, abyste sepsali i čestná prohlášení, ve kterém Vy uvedete, že Vašim majetkem v bytě jsou Vaše osobní věci a Váš otec sepíše čestné prohlášení ve, kterém popíše veškerý majetek v bytě či domě, který mu zde patří. Čestná prohlášení opatřete Vašimi úředně ověřenými podpisy. Pokud by exekutor zabavil i věci Vašeho otce bylo by nutné, aby Váš otec podal do 30 dní ode dne, kdy se o zabavení věcí dozvěděl návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu v souladu s ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). K tomuto návrhu je však nutné přiložit doklady o tom, že zabavené věci jsou věci Vašeho otce a rovněž i čestná prohlášení.