Věřitel v insolvenci dlužníka - kdo všechno může být uznaným věřitelem dlužníka?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na to, kdo všechno se bere jako věřitel. Mám totiž vypracován návrh z poradny kde mam vypsanou
1. Banku
2. dlužím za pokutu městské policii
3. exekuce za soudy
4. exekuce za dluh za pravni zastoupeni u kr. soudu.
Byl bych to davno podal k soudu akorat mi jiny advokat řekl že to s těmito mými závazky nemůže projít.

Zdravím Vás, všechny Vámi uváděné subjekty jsou Vašimi věřiteli. Věřitele je však nutné v seznamu závazků identifikovat názvem, identifikačním číslem a sídlem či místem podnikání. Fyzické osoby jako věřitele je nutné identifikovat jejich jménem a příjmením, datem narození a místem bydliště.
Je otázkou, proč Vám advokát sdělil, že takto Váš návrh neprojdete, možná je to proto, že Vaše příjmy v současné době nedostačují k úhradě minimálně 30% pohledávek nezajištěných věřitelů. I tento problém se však dá v rámci insolvence vyřešit. Sám insolvenční zákon v ust. § 392 odst. 3 uvádí, že dlužník si může pro účely oddlužení navýšit příjmy tak, že uzavře buď darovací smlouvu nebo smlouvu o důchodu, ve které se mu dárce nebo poskytovatel důchodu zaváže, že mu bude poskytovat dar či důchod každý měsíc po dobu 60 měsíců ode dne schválení oddlužení v jisté výši. Pamatujte však na to, že z Vašich příjmů je rovněž nutné uhradit i odměnu insolvenčního správce ce výši 65.340,- Kč (pokud by jste návrh podával sám, nebo ve výši 98.970,- Kč pokud by jste návrh podával společně s manželkou.). Pro úplnost uvádím, že podpisy dárce a obdarovaného na darovací smlouvy, nebo podpisy poskytovatele důchodu a příjemce důchodu musí být úředně ověřeny. Asi bych se zeptala advokáta v čem je problém. Pokud by byla v návrhu vada, insolvenční soud by Vás vyzval k jejímu odstranění a poskytl by Vám k tomu i lhůtu. Pokud by tato lhůta byla příliš krátká můžete požádat i o její prodloužení.