Nemožnost exekuce na plat, mzdu manžela/manželky dlužníka (zákon č. 139/2015 Sb.)

1 odpověď

Dobrý den,
náhodou jsem se dozvěděla o účinnosti zákona 139/2015 Sb. , ve kterém se mimo jiné uvádí, že již není možná exekuce na plat (nezadluženého) manžela.
Moje maminka má exekuci na účtu (přibližně od dubna 2014) kvůli dluhu manžela.
Vztahuje se tato novela i na exekuci, která vznikla před účinností tohoto zákona? Pokud ano, jak by měla maminka postupovat.
Děkuji.

Zdravím Vás, máte pravdu, jedná se o změnu zákona v souvislosti s nálezem Ústavního soudu sp. zn. P. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015, který byl 14.5.2015 publikován (zveřejněn) ve Sbírce zákonů. Zde bych doporučovala podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) a navrhujte zastavení exekuce co do způsobu provedení exekuce, konkrétně zrušení exekučního příkazu na srážky ze mzdy manžela povinného v souladu s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu. Argumentujte tím, že od účinnosti změny zákona v souvislosti s publikací nálezu Ústavního soudu Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2014, již není možný exekuční postih srážkami ze mzdy manžela povinného pro dluhy druhého manžela, proto tedy navrhujete zrušení exekučního příkazu srážkami ze mzdy manžela povinného.
Pro úplnost uvádím, že by tyto exekuční příkazy měly být exekutory automaticky rušeny, a to na základě výše uvedené změny zákona. Je však možné, že ne všichni exekutoři stihli tyto příkazy včas zrušit, proto je dobré tento návrh podat.