Exekuce mobilu, mobilního telefonu nedlužníkovi - může to exekutor udělat?

1 odpověď

Dobrý den,
chci se zeptat zda exekutor může zabavit mobilní telefon.
Přítel má exekuci mobilu, ten je ale můj. Dostala jsen ho jako dárek. Máme tři malé děti. Exekutor mi ten mobil olepil.
Díky za odpověd

Zdravím Vás, je-li mobil skutečně Váš a můžete-li tuto skutečnost prokázat, mobil by Vám neměl být zabaven. Důkazy, o tom, že telefon jste dostala jako dar je však nutné přiložit k návrhu na vyškrtnutí mobilního telefonu ze soupisu dle ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). Navíc bych v tomto případě zkusila argumentovat i tak, že mobilní telefon by neměl být zabaven ani povinného, a to v souladu s ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), a to tak, že mobilní telefon lze podřadit pod pojem osobní věci povinného dle ust. § 321 odst. 2 písm. a) občanského soudního řádu a neměl by být exekučně zabavován. Proto však musíte podat, do 30 dnů ode dne, kdy jste se o zabavení mobilu dozvěděla návrh na vyškrtnutí mobilního telefonu ze soupisu, a to k exekutorovi, jehož zaměstnanci tento telefon zabavili. Závěrem uvádím, že tento návrh by byl zamítnut, pokud by zabavený telefon byl pořízen například ze 6.000,- Kč, neboť exekutor by argumentoval, tak že povinný si může pořídit levnější telefon a z výtěžku z prodeje zabaveného telefonu bude umořena, alespoň část dluhů povinného.