Exekuce VZP - žádost o prominutí penále z dluhu, úroků z prodlení

1 odpověď

Dobrý den,
mám exekuci od všeobecné zdravotní pojišťovny VZP. Vím, že kdyby k exekuci nedošlo, mohla bych žádat o prominutí penále. Exekuce je teprve na začátku a já nemám dostatek prostředku na zaplacení. Myslíte že by se šlo dohodnout s VZP zda by mi neprominuli z vymáhané částky polovinu penále jak bych jim pak vše zaplatila ihned oni by ukončili exekuci aby se nenavyšovali náklady a já potom exekutoroví tyto náklady splácela. Myslíte že by takový postup byl možný?
Chci minimalizovat naklady exekutora a splacet.
Děkuji moc za odpověd.
Ještě dodavám že věc se k exekutorovi dostala kvůli mé nezměněné adrese a tomu že mi upomínky nepřišly fyzicky.

Zdravím Vás, VZP o prominutí části penále určitě požádejte, nicméně jim předtím zašlete alespoň nějakou platbu. Nemáte co ztratit a můžete pouze získat. Ve Vaší žádosti argumentujte tak jako zde, tedy, že chcete řádně splácet a že Vám upomínky nebyly řádně doručeny. Nicméně je otázkou, zda pokud Vám nebyly výzvy k úhradě doručeny, není to důvodem pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu. Zde záleží i na tom, na základě jaké listiny byla exekuce nařízena, pokud by byla nařízena na základě platebních výměrů, které Vám nebyly doručeny, nenabyly by právní moci ani vykonatelnosti a nemohou být tedy exekučním titulem. Podívejte se do výzvy k dobrovolnému splnění povinnosti a ostatních listin od exekutora, kde by měl být exekuční titul specifikován.