Exekuce na manželku pro dluhy manžela vzniklé před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné postihnout účet manželky pro exekuce nařízené na mou osobu před uzavřením manželství tyto exekuce mě vznikly v roce 2010 manželku jsem si vzal v roce 2011 všechny exekuce mě vznikly pro invaliditu je možné se případě postižení účtu manželky odvolávat na nález ústavního soudu ze letošního roku? Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, dnes již není možné exekučně postihnout účet manželky povinného pro dluhy jejího manžela, které navíc vznikly před uzavřením manželství. Právě Vámi zmíněný nález Ústavního roku, konkrétní nález Ústavního soudu Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3,. 2015 toto zakazuje, a to s účinností od 14.5.2015, kdy byl tento nález zveřejněn ve Sbírce zákonů. Proto tímto nálezem argumentujte, ve Vašem návrhu na zastavení exekuce postižením účtu manželky povinného, tento návrh podejte v souladu s ust. 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Exekutoři by již od 14.5.2015 neměli postihovat účty manželů povinných, a pokud by se tak stalo, tak by tyto exekuce na účty manželů povinných měli zastavovat ze zákona sami.