Exekuce na plat, mzdu a pracovní neschopnost, neschopenka - hrozí zabavení věcí dlužníka v bytě?

1 odpověď

Dobrý den,
12/2014 na mě byl podán exekuční příkaz na mzdu od VZP za dluh 20 000 Kč.
01/2015 mi byla odečtena částka 1600 Kč a od února jsem v pracovní neschopnosti, která stále trvá. Exekuce se mi z nemocenské neodečítá. Pokud budu měsíčně posílat nějakou častku na VZP na snížení dluhu, bude to stačit aby exekutor nezavítal k nám domu?
Děkuji

Zdravím Vás, pokud bych při exekuci něco splácela. pak vždy pouze exekutorovi v rámci s ním dohodnutého splátkového kalendáře. Je to dáno i tím, že exekutor nevymáhá po povinném pouze pohledávku oprávněného (tedy VZP) s příslušenstvím, ale současně i náklady exekuce a odměnu exekutora. Proto bych platby v rámci exekuce vždy zasílala exekutorovi a nikoli oprávněnému. Při zasílání plateb oprávněnému totiž může paradoxně dojít k tomu, že ačkoli pohledávku splácíte oprávněnému, může Vás exekutor navštívit, neboť on nebude mít od Vás žádnou úhradu na nákladech exekuce, ani žádnou úhradu, kterou by mohl zaslat oprávněnému.