Neaktivní exekutor a mobiliární exekuce (exekuce vybavení domácnosti) - musí věřitel zjišťovat kde dlužník bydlí?

1 odpověď

Dobrý den,
můj přítel je věřitel a cca 8 let má u exekutora exekuci, ale máme dojem, že exekutor nepostupuje příliš aktivně. Chtěla jsem se zeptat, pokud bychom chtěli, aby exekutor přistoupil k mobiliární exekuci (dlužník bydlí v domě své přítelkyně na nám neznámém místě), můžeme o to požádat a jsme povinni my za exekutora zjistit současné bydliště dlužníka nebo by toto měl zařídit sám exekutor a dlužníka si najít sám?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, ano můžete exekutora požádat o provedení mobiliární exekuce na majetek povinného. Pokud víte, kde se povinný zdržuje oznamte to exekutorovi. Urychlíte tím jeho postup. Pokud víte jen, že se povinný zdržuje u přítelkyně, sdělte tuto informaci exekutorovi. Víte-li jméno a příjmení přítelkyně povinného a pokud možno i obec, ve které přítelkyně povinného bydlí, sdělte to exekutorovi. Nicméně, pokud je povinný chytrý, nic mu v bytě či domě patřit nebude a vše kromě osobních věcí bude majetkem povinného a exekutor zde tedy nebude moci nic zabavit, protože ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) upravuje věci, které nemohou být zabaveny ani povinnému. Pokud víte, jestli má povinný nějaký příjem, nebo, kde povinný pracuje sdělte to exekutorovi, i když toto si exekutor může zjistit. Pokud víte, že povinný pracuje tzv. na černo, řekněte to exekutorovi, protože i tato informace pro něj bude velice cenná. Pokud máte pocit, že exekutor nepracuje, tak jej kontaktujte a navíc můžete požádat i o změnu exekutora, a to z důvodů uvedených v ust. § 44b exekutorského řádu (zákon 120/2001 Sb.), nicméně zde je nutné uvést i jméno a příjmení exekutora, který má tuto exekuci dokončit a zajistit si i jeho souhlas se změnou exekuce, tedy, že bude pokračovat v exekuci na majetek povinného.