Nezabavitelná částka u platu, mzdy 15.000 Kč (pohledávka 180.000 Kč)

1 odpověď

Dobrý den,
chci se zeptat, jak je to s nezabavitelnou částkou, resp. kolik peněz mi přijde na účet. Zatím jsem ve zkušební době a čistý příjem mám zhruba 15.000 Kč. Zkoušel jsem všechny možné online kalkulačky a vždy mi vyšla částka kolem 12.000 Kč. Dlužím bance, moje pohledávka tedy není přednostní. Nemám děti ani manželku. Naše účetní mi tvrdí, že mi na účet přijde cca 9.000 Kč což je o cca 3.000 Kč méně, než uvádějí různé online kalkulačky.
Jak to tedy je? Kolik mi peněz mi bude chodit na účet? Jak mám tuto skutečnost vysvětlit naší účetní pokud se spletla?
Předem děkuji.

Zdravím Vás, vycházím-li z kalkulačky na http://www.vyplata.cz, vyšla mi nezabavitelná částka z příjmu 15.000,- Kč ve výši 9.080,- Kč, z této částky by bylo 5.920,- Kč určeno na úhradu přednostních pohledávek. Srážky ze mzdy jsou upraveny v ust. § 279 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Zabavitelná částka pro úhradu přednostních pohledávek činí 5.920,- Kč. Zabavitelná částka pro úhradu nepřednostních pohledávek by dle mého názoru měla činit 1.973,- Kč, propočtem dle úpravy v ust. § 279 odst. 1 občanského soudního řádu. Mám tedy za to, že by Vám na účet mělo přijít celkem 13.027,- Kč. Mám za to, že to je tak jak Vám píši, nicméně stoprocentní jistotu nemáte nikdy.