Exekutor zabavil ledničku a pohovku na spaní - může exekutor takové věci zabavit?

1 odpověď

Dobry den,
mam dotaz, navstivil mne exekutor, kdyz jsem nebyl pritomen v byte a odvrtal mi zamky, na dverich mi nechal prilepeny dokumenty se sepsanymi vecmi, ale vubec mi nesdelil jak se dostat do bytu. Na seznam byla napsana lednicka a rozkladaci pohovka ke kazdodennimu spani. Smi takove veci exekutor zabavit?
Dekuji za odpoved.

Zdravím Vás, mám za to, že ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) výslovně vylučuje obvyklé vybavení domácnosti, a to dle ust. § 322 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu. Jen se zeptám, zda Vaše lednice není v ceně 20.000,- Kč a více, potom by Vašemu návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu ohledně zabavení lednice exekutor nevyhověl, a to s touto argumentací: "Lednice se dají pořídit levněji, z výtěžku prodeje si povinný může pořídit lednici v ceně cca 6.000,- Kč, takže lednice za cca 20.000,- Kč není obvyklým vybavením domácnosti." Totéž by Vám bylo sděleno i u sedací soupravy. Pokud je však lednice i sedací souprava v obvyklé ceně podejte návrh na vyškrtnutí věcí (lednice a sedací soupravy) ze soupisu v souladu s ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.), s tím, že exekutor zabavil věci, které jsou z exekuce prodejem movitých věcí vyloučeny podle ust. § 322 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu. Pokud má někdo z rodiny cukrovku (diabetes melitus) potřebuje i kvalitnější lednici z důvodu uskladnění léků. K sedací soupravě uveďte, že je rozkládací, a že na ní přespáváte. Pak čekejte na rozhodnutí exekutora. Pro úplnost uvádím, že návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu se podává u exekutora, který věci zabavil (pojal do soupisu), a to 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení věcí dozvěděl. Pokud by Vašemu návrhu nebylo vyhověno, můžete podat vylučovací žalobu k soudu.