Exekuce podílu chalupy ve spoluvlastnictví - jak může druhý spoluvlastník exekuci zabránit?

1 odpověď

Dobrý den,
jsem spolumajitelem rekreační chalupy společně se sestřenicí která již delší dobu neřeší své dluhy a hrozí jí exekuce. Chci se zeptat jestli existuje pro mne možnost obrany v případě že by exekuce na majetek sestřenice skutečně nastala.
Předem děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, zde je možné odkoupit spoluvlastnický podíl Vaší sestřenice do Vašeho výlučného vlastnictví a máte po problému. Pokud by již došlo k exekuci prodejem nemovité věci povinného, tj. spoluvlastnického podílu Vaší sestřenice, bylo by stále možné a to v součinnosti s exekutorem buď spoluvlastnický podíl Vaší sestřenice odkoupit do Vašeho výlučného vlastnictví nebo za Vaši sestřenici dluhy uhradit.
Dalším řešením by byla insolvence, kdy by Vaše sestřenice jako dlužnice podala ke Krajskému soudu dle kraje ve kterém bydlí insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení. Podmínkou však je, že příjmy Vaší sestřenice za 5 let dosáhnou částky, která uspokojí nezajištěné věřitele ve výši 30% jejich pohledávek.
Pro další podrobnosti ohledně insolvence a oddlužení se prosím obraťte na kolegu, který zde má insolvence na starosti.