Prodej nezadlužené poloviny domu - spoluvlastník v exekuci

1 odpověď

Dobrý den,
jsem majitelem ideální poloviny rodinného domu, druhou polovinu vlastní majitel, který jí má zatíženou již několik let exekucí. Na dražbách doposud zájem o nemovitost nebyla. V domě bydlím s dětmi, jsem v částečném invalidním důchodu ČID. V současné době čelím nepříjemným tlakům ze strany rodiny zadluženého vlastníka a tyto situace nemají zejména na děti dobrý vliv. Snažím se nějakým způsobem nemovitost prodat, ale toto není možné, dluhy zadluženého jsou větší než celá nemovitost, natož polovina nemovitosti, tedy ani reality mi nejsou schopny pomoci z prodejem. Dům chátrá, není v mých silách dál ji udržovat. Ve své podstatě ač nikomu nic nedlužím, řítím se s dětmi do beznaděje a neřešitelné situace. Dům v zimě už nepůjde vytápět a vůbec nevím, kam se obrátit, abych situaci mohla řešit. Současný stav zejména pro děti je hrozný. Podmínky pro život těžké. Je možné tuto situaci nějak řešit? I kdybych našla kupce na svoji polovinu domu, může pak tento kupec uplatnit předkupní právo? Mohu někde zažádat o sociální byt, když jsem vlastníkem této nemovitosti? Jak postupovat, aby jsme s dětmi neměli strach?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, mám za to, že řešením by bylo skutečně Vaši polovinu nemovitosti prodat, a to i velmi výrazně pod cenou, následně inkasovat kupní cenu a jít s dětmi jinak, např. do nájmu. Tuto situaci bych rovněž řešila i s obecním či městským úřadem v místě Vašeho trvalého bydliště, a to např. podáním žádosti o přidělení bytu, resp. sociálního bytu, protože není udržitelné, abyste s dětmi žila, tam kde se nedá žít. Případně dalším řešením této situace by rovněž bylo zajít na poštu opatřit výpis z katastru nemovitostí a následně se zkusit dohodnout i s exekutorem, který má polovinu nemovitosti zadluženého vlastníka dražit na termínu dražby a dalším postupu ve věci. Řekněte exekutorovi jak se věci mají a že byste byla ochotna s případným zájemcem o polovinu zadlužené nemovitosti uzavřít kupní smlouvu, jejímž předmětem by byla i Vaše polovina nemovitosti, takže by takto nabyvatel mohl koupit za rozumnou cenu celou nemovitost, kterou by mohl celkově zrekonstruovat. Určitě bych být Vámi zašla i na sociální odbor, kde bych se zeptala na podmínky pro žádost o přidělení sociálního bytu. Můžete se zde v poradně ještě zkusit na tuto věc zeptat i sociální pracovnice, která zde rovněž odpovídá na dotazy klientů poradny a veřejnosti. Další dotazy zde přijímáme již v pondělí 27.7.2015.