Závazek přispívat na insolvenci rodiče, rodičů - rizika

1 odpověď

Rodiče žádají o insolvenci ale jelikož jim nedosahují příjmy, chtějí abych se zavázala že jim budu přispívat 2500 Kč měsíčně. Prý se tomu říký darovací smlouva. Co to pro mě znamená v případě že podepíšu a oni nebudou insolvenci splácet. Budu to muset platit já, nebo to pro mě nic neznamená.
Prosím o rychlou odpověd. Děkuji

Zdravím Vás, Vás dotaz se netýká přímo exekuce, ale jelikož insolvenční soudy poskytují velmi krátké lhůty na doplnění insolvenčních návrhů odpovím Vám. Darovací smlouva se uzavírá, když dlužníkům nestačí příjmy na dosažení minimální zákonné míry uspokojení věřitelů, což je v současné době 30%. Insolvenční zákon (zákon 182/2006 Sb.) dlužníkům tedy umožňuje, aby své příjmy doplnili buď darovací smlouvou nebo smlouvou o důchodu. Touto smlouvou se dárce zaváže, že po dobu oddlužení dlužníka, tj. po dobu 5 let, bude dlužníkovi pravidelně přispívat příjmem ve výši např. 2.500,- Kč měsíčně. Podpisy dárce a obdarovaného musí být úředně ověřeny. Dárce by měl obdarovanému pravidelné splátky, k jejichž úhradě se darovací smlouvou zavázal hradit, pokud by tak nečinil dlužníkům by hrozilo i zrušení oddlužení, což by byla škoda. Takže Vy byste se touto smlouvou zavázala rodičům pravidelně přispívat na úhradu splátek v rámci insolvence. Neberte to však tak, že kdyby rodiče eventuálně nespláceli musela byste tyto splátky hradit místo nich, tak to není. To by poté bylo na rozhodnutí soudu, jak by postupoval v této věci dále. Příště se však s dotazy, které se týkají insolvence obracejte přímo na kolegy, kteří tuto problematiku v poradně řeší.