Exekuce na bratra, sestru, sourozence - jak zabránit exekuci věcí ve společném bydlení?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně případné budoucí hrozby exekuce. Můj přítel vlastní dům, ve kterém má trvalé bydliště mimo jiné i jeho bratr. Ten si ale bohužel žije velmi bohémským způsobem života a dle dostupných informací má velké dluhy, které zatím zvládá splácet. Bojíme se ale, že v budoucnosti by se mohlo stát, že splácení nezvládne. Hrozí příteli v takovém případě exekuce na majetek? Dá se proti tomu něco udělat? Zdá se mi velmi nespravedlivé, že člověk pak tyto dluhy (, aniž si je sám udělal) musí zaplatit a přitom nemá právo ani možnost se dpředu o bratrových půjčkách nic dozvědět.

Děkuji a přeji krásný den.

Zdravím Vás, Vašemu příteli v souvislosti s dluhy jeho bratra exekuce nehrozí. Jediné co by mohlo Vašemu příteli v souvislosti s exekucí jeho bratra hrozit, je to, že by exekutorští vykonavatelé, pokud by přistoupili k exekuci prodejem movitých věcí povinného, zabavili i věci, které patří Vašemu příteli. V tomto případě by Váš přítel musel do 30 dní, kdy se o zabavení svých věcí dozvěděl podat k exekutorovi, který by exekuci na majetek jeho bratra vedl a který věci přítele zabavil návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu v souladu s ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). Vlastnické právo k zabaveným věcem by však musel Váš přítel doložit doklady. Těmito doklady jsou zejména faktury, dodací a záruční listy, kupní smlouva, darovací smlouva, smlouva o úvěru, smlouva o spotřebitelském úvěru, . Proto doporučuji, abyste měli co nejvíce dokladů, které prokazují Vaše vlastnické právo k věcem v domě. Dále je možné sepsat i čestné prohlášení, kde bude výslovně uvedené jaký majetek v domě patří Vašemu příteli a jaký jeho bratrovi. Podpis na tomto čestném prohlášení by měl být úředně ověřen. Případně ještě může Váš přítel coby pronajímatel sepsat se svým bratrem nájemní smlouvu, ve které bude rovněž uvedeno jaký majetek je pronajímatele (Vašeho přítele) a co patří jeho bratrovi.