Insolvence manželů a doplacení oddlužení jedním z nich - hrozí exekuce na oddluženého manžela z titulu SJM?

1 odpověď

Dobrý den, v současné době mám soudem schválené oddlužení plněné splátkovým kalendářem. 08/2015 budu mít splaceno 100% svých závazků. Předpokládám, že můj insolvenční správce pošle na insolvenční soud zprávu o tom, že jsem splatil 100% závazků přihlášených věřiteli a já na tentýž soud odešlu žádost o osvobození dlužníka od placení pohledávek dle ust. § 414 odst. 1 ins. zák. Manželka je však v poněkud odlišné situaci. Má sice také soudem schválené oddlužení plněné splátkovým kalendářem, ale v oddlužení je teprve jeden cca rok a v plnění je nad třiceti procenty. Teď se mi dostalo informace, že přestože já budu mít pravomocně ukončenou insolvenci, včetně usnesení soudu o osvobození od placení zbývajících pohledávek a manželka ještě před podáním svého návrhu na oddlužení měla na sebe vedené pravomocné exekuce. Může její exekutor udělat to, že jakmile zjistí informaci, že já jsem již oddlužený, tak ještě za trvání manželčina oddlužení a kdykoliv v jeho průběhu, mě může, jako jejího oddluženého manžela, přibrat jako účastníka exekučního řízení povinného. Bude mi tak moci odstavit účet či nařídit provádění srážek ze mzdy. Údajně se tak můžu ocitnout v úplně stejné situaci, jako bych někomu ručil za nesplacenou půjčku. Hrozí mi opravdu reálně opět to, co před mým oddlužením?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, ano exekutor Vás po ukončeném oddlužení může přibrat jako účastníka řízení ve věci manželčiny exekuce, nicméně pokud Vám soud přizná osvobození od placení pohledávek měl byste být chráněn. I kdyby tomu tak nebylo, tak s účinností od 14.5.2014 je velice výrazně omezen exekuční postih manžela povinného pro dluhy jeho manžela, a to nálezem Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015. Tento nález Ústavního soudu zakazuje exekuční postih manžela povinného přikázáním pohledávky z účtu povinného a dále je velice výrazně omezena možnost srážek ze mzdy manžela povinného. Mám za to, že jedinou formou postihu manžela povinného je exekuce prodejem movitých věcí povinného, které manželé nabyli za trvání manželství. Exekutoři tento nález Ústavního soudu znají a v praxi i většinou respektují. Tento nález byl dne 14.5.2015 vyhlášen ve Sbírce zákonů a pro exekutory je závazný jako běžné zákony. Takže mám za to, že se nemusíte tolik obávat.