Promlčení dluhu po 10 letech a neoprávněná exekuce

1 odpověď

Dobrý den.
Chtěl bych se přesněji zeptat na promlčecí lhůtu. Exekuční příkaz spolu s výzvou ke splnění vymáhané povinnosti byl vyhotoven 13.7.2015, doručen 15.7.2015. Platební výměr věřitele nabyl právní moci dnem 14.6.2005. Pověření k provedení exekuce vydal soud dne 22.6.2015 a to na základě exekučního titulu - platebního výměru onoho věřitele ze dne 6.5.2005, který nabyl právní moci dnem 14.6.2005. Je tato exekuce promlčena, nebo ne? V případě, že ano, jak mám postupovat? A může dnes exekutor vymáhat částku 336 Kč + penále 1177 Kč?
Moc děkuji za rychlou odpověď.

Zdravím Vás, v tomto případě promlčecí doba k vymáhání pohledávky formou exekuce pro oprávněného činí 10 let od právní moci exekučního titulu. Pokud exekuční titul platební rozkaz nabyl právní moci dne 14.6.2005, tak by oprávněný musel podat návrh na nařízení exekuce k exekutorovi nejpozději do 13.6.2015. Pokud byl návrh na nařízení exekuce podán později je právo oprávněného vymáhat pohledávku přiznanou exekučním titulem promlčeno. V tomto případě tedy exekutorovi sdělte, že vznášíte námitku promlčení, neboť právo oprávněného vymáhat pohledávku za Vaší osobou je promlčeno. Zde se tedy promlčení počítá do dne, kdy byl podán návrh na nařízení exekuce k exekutorovi, a nikoli ke dni, kdy byl exekutor soudem pověřen k provedení exekuce. Takže bude nutné zjistit, kdy byl podán návrh na nařízení exekuce, což zjistíte, když půjdete nahlédnout do spisu k soudu, který pověření k provedení exekuce pro soudního exekutora vydal. Spisovou značku soudu zjistíte z pověření soudního exekutora k provedení exekuce. Až budete přesně vědět, kdy byl podán návrh na nařízení exekuce, tak bude možné učinit závěr, zda je právo vymáhat pohledávku za Vaší osobou promlčeno nebo ne.