Insolvence, oddlužení pro dluhy manžela a prodej rodinného domu v SJM insolvenčním správcem

1 odpověď

Dobrý den,
s bývalým manželem máme hypotéku na dům, který je postaven na pozemku, který jsem nabyla před manželstvím. Po rozvodu manžel vstoupil do insolvence. Hypotéku splácím v plné výši. Banka se zapsala na soupis věřitelů, ale prodání domu nepožaduje.
Má právo insolvenční správce prodat dům celý, nebo jen polovinu? Mám nárok na nějaké odškodnění?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, zde záleží na několika skutečnostech, spoluvlastnický podíl Vašeho manžela by byl v rámci insolvenčního řízení zpeněžen (prodán), jen pokud by se do insolvenčního řízení přihlásil tzv. zajištěný věřitel (tj. věřitel, který má na nemovitosti v katastru nemovitostí zřízeno zástavní právo – např. hypoteční banka by mohla být zajištěným věřitelem) a předmětem zajištění by byla právě nemovitost, o které se zmiňujete ve Vašem dotazu. Pokud banka prodej domu nepožaduje a Vy hypotéku v plné výši splácíte, mám za to, že by k prodeji domu s nejvyšší pravděpodobností dojít nemělo. Mohlo by se tak stát jen tehdy, pokud by Váš bývalý manžel jako způsob oddlužení zvolil prodej majetkové podstaty. V tomto případě by do majetkové podstaty náležel spoluvlastnický podíl Vašeho manžela na domě. Nicméně se s tímto dotazem raději obraťte na kolegu, který řeší insolvence.