Zrušení exekuce soudem, dluh bývalé manželky exekučně vymáhaný po manželovi - vymáhání nákladů na zastavení exekuce po exmanželce

3 odpovědi

Dobrý den, před rozvodem jsem již 2,5 roku nežil s manželkou, která dělala dluhy a neplatila je. Exekutior tedy na mě jako manžela vystavil exekuční příkazy, kterými mi obstavil veškerý majetek, včetně účtu a provádí mi srážky ze mzdy. Byl jsem proto vyhozen ze zaměstnání, čímž mi byla udělána újma ze strany manželky. Posléze jsem si našel zaměstnaní, kde mne hlídají, ale zaměstnán jsem. Podával jsem odvolání k soudu ohledně exekucí, že exekutor na ně nemá nárok a že jsem již s manželkou rozvedeni. Soud mi vyhověl a rozhodl v můj prospěch a vydal rozhodnutí že exekutoři nemají nárok na můj majetek, jelikož se nejednalo a o finanční prostředky, které by měly obstarat rodinu. Než jsem si však vše vyřídil trvalo to déle jak 6 měsíců a měl jsem poplatky s tímto spojené, což bylo poštovné, čas, nafta, sepsání žádosti od advokáta. Mohu toto po bývalé manželce vyžadovat, že náklady spojené s její exekucí, které se mě netýkají, jsem musel hradit aby mi je proplatila? Také mne zajímá, v případě srážek u zaměstnavatele, kdo mi má vrátit stržené částky exekutor či zaměstnavatel? Také zda jsem uveden v rejstříku dlužníku a zda musím zažádat exekutora i výmaz, jelikož mě tak uvedl neprávem, či to provede sám. nikde nic nedlužím a díky byvalé manželce budu veden v rejstříku dlužníku. Děkuji za Vaší odpověď. Petr

Zdravím Vás, jsem ráda, že exekuce na majetek Vaší bývalé manželky byly ve vztahu k Vám zastaveny. K Vašim dotazům uvádím, že máte právo požadovat náhradu škody za náklady, které jste musel hradit na zastavení nedůvodné exekuce vůči Vaší osobě. Zde je však otázkou jaké jsou majetkové poměry Vaší bývalé manželky. Jelikož má množství dluhů a exekucí, mám za to, že by Vám náhradu škody nejspíš neměla z čeho uhradit. Právo na náhradu škody Vám začíná plynout ode dne právní moci rozhodnutí o zastavení exekuce ve vztahu k Vaší osobě. Takže bych ještě počkala, jak se bude situace vyvíjet, zda Vaše bývalá manželka například bude pracovat, dostane důchod, pořídí si majetek, který by jí mohl být eventuálně zabaven. Máte advokáta, tak bude asi lepší se poradit i s ním. Je také otázkou, zda Vaše bývalá manželka nepodala insolvenční návrh s povolením oddlužení.
Peníze, které byly vymoženy v rámci neoprávněné exekuce by Vám měl vrátit exekutor, proto jej o vrácení těchto finančních prostředků formou písemné žádosti požádejte a současně uveďte i číslo účtu, na který mají být peníze poukázány.
Bohužel mám za to, že výmaz z registru dlužníků si budete muset opět zařídit sám. Vezměte si s sebou i soudní rozhodnutí o zastavení exekuce, a to jako doklad o tom, že exekuce byla ve vztahu k Vám vedena neoprávněně. Mám za to, že i tyto náklady byste mohl v rámci žaloby o náhradu škody vymáhat po bývalé manželce.

Dobrý den moc děkuji za Vaší odpivěď. Moc mi pomohla. Jen nevím zda můžu a do jaké výše žalovat exmanželku, že mi poškodila příjmení, vyhodili mě z bývale práce kvůli dluhům a jakou výši uvést za újmu, že mi odstavili účet kde jsem měl a stále mám blokivány prostředky na placení výživného na které jsem si musel vypůjčit. Také nemohu přejít k jiné bance ohledně hypotéky, protože jsem registru a než. mne vymažou tak mi skknčí fixační obdobi a možnost přejít k jiné bance. Nyní mám na hypi 3,14%uroka kdybych přešel k nové bance měl bych úrok 1.69 což je. pro mne rozdíl. Děkuji opět za Vaší odpověď

Zdravím Vás, tento dotaz se již netýká přímo exekuce. V tomto případě bude nejlepší, pokud se obrátíte na advokáta a vezmete s sebou všechny doklady, které k věci máte. Mám za to, že újmou může být vše co je v příčinné souvislosti se vznikem škody, která Vám vznikla. Tedy za újmu se dá v této souvislosti považovat i peníze, které jste si musel půjčit na úhradu výživného. Peníze, které jste uhradil adovkátovi za zastupování ve věci exekuce, . Kontakt na advokáty naleznete na stránce http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz