Ručení dluhu a exekuce - hlavní dlužník má majetek, proč je exekuce na ručitel?

1 odpověď

Dobrý den,
2010 jsem podepsal smlouvu na půjčku jako ručitel, abych pomohl matce od přítelkyně se kterou jsem se rozešel 2010 a teď mi do práce přišla exekuce z platu. půjčka byla 50.000 Kč a mám zaplatit 216.000 přitom jsem z toho neměl ani korunu a tušení, že půjčka není splácena (zaplacena) nepřišla mi ani žádná upomínka během 5ti let. Paní, která se podepsala jako osoba co si půjčku bere tak pracuje, má vybavený byt, auto a motorku. Tak by mě zajímalo jestli se s tím dá něco dělat, proč to neřeší s ní ale se mnou.
Předem děkuji za odpověď Pospíchal Roman

Zdravím Vás, exekuci máte, protože jste paní dělal ručitele. Jelikož ona sama nesplácela, tak banka či společnost, která půjčku poskytla začala peníze vymáhat po ručiteli, resp. i po ručiteli, tedy po Vás. Pokud Vám však nebyl doručen exekuční titul, tj. rozsudek, platební rozkaz či rozhodčí nález, který Vám jako ručiteli ukládá povinnost danou částku z titulu převzatého ručení uhradit, můžete podat návrh na zastavení exekuce, a to v souladu s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb. , ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), a to proto, že výkon rozhodnutí (v tomto případě exekuce) byla nařízena, ačkoli se rozhodnutí dosud nestalo vykonatelným, tedy, že Vám rozhodnutí, které je exekučně vymáháno nebylo do dnešního dne doručeno. Návrh na zastavení exekuce se podává k exekutorovi, který vede exekuci, a to do 15 dnů ode dne, kdy jste se dozvěděl o důvodu zastavení exekuce. Pokud Vám exekuční titul (tj. exekucí vymáhané rozhodnutí) nebyl doručen, mám za to, že by exekuce měla být zastavena. V návrhu rovněž uveďte, kde jste se v době vydání rozhodnutí zdržoval. Pokud si nebudete sám vědět rady, obraťte se na advokáta. K advokátovi si vezměte všechny doklady, které máte k dané věci k dispozici, tj, smlouvu o půjčce, přípis exekutora, popř. i jiné listiny. Kontakt na advokáty naleznete na stránkách www. advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz, přeji Vám pevné nervy a hodně štěstí.