Exekuce na účet - peníze pokryly dluh, exekutor obstavil i plat, mzdu dlužníka - co bude dál?

1 odpověď

Dobry den,
prisla mi exekuce na plat i na ucet. Dluzna castka je 22.000 Kč. Penize pro exekutora jsou jiz vsechny zablokovane na uctu tech 22.000 Kc. V praci zablokovali 2.000 Kč, co bude s penezi v praci a kdy si strhne exekutor castku z uctu. Exekucni prikaz prisel do prace 30.6.2015.
Dekuji.

Zdravím Vás, exekutor by si měl peníze strhnout poté co exekuční příkaz nabyde právní moci. Totéž se dá dle mého názoru říci i o penězích v práci. Zaměstnavatel by je měl převést exekutorovi po právní moci exekučního příkazu. Pokud však nutně potřebujete peníze, můžete zajít na pobočku banky, u které je veden účet, který Vám byl zablokován a v souladu s ust. § 304b občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) požádat o výplatu nezabavitelné částky. Nezabavitelná částka je rovna dvojnásobku životního minima tedy cca 6.800,- Kč. Pro úplnost uvádím, že požádat o výplatu nezabavitelné částky můžete pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu, tj. pouze jedenkrát po celou dobu, kdy je účet exekutorem zablokován. O této skutečnosti byste měl být v exekučním příkazu poučen. Banka Vám tuto částku na základě Vaší žádostí vyplatí a tuto skutečnost sdělí exekutorovi. Je pravdou, že se tím exekuce protáhne, nicméně byste tímto způsobem získal peníze. Proto nechávám na zvážení co je pro Vás lepší.