Zrušení exekuce na penzijní připojištění - schválená insolvence, oddlužení, osobní bankrot

1 odpověď

Dobrý den,
máme s manželem soudně schválené oddlužení pomocí splátkového kalendáře. Do insolvenčního řízení jsme uvedli jak majetek, tak naše penzijní připojištění a stavební spoření. Majetek i finance na těchto typech spoření nám byly ponechány. Na penzijní připojištění i na stavební spoření byla před zahájením insolvenčního řízení uvalena exekuce. Chtěla bych se zeptat, zda můžeme zrušit stavební spoření (je již rok po ukončení, peníze na něj nepřidáváme a stále se z něj hradí poplatky za jeho vedení) a peníze z něj získat. Kontaktovala jsem pro tuto informaci kancelář našeho insolvenčního správce, kde mi bylo sděleno, že pokud nám byly tyto finance ponechány, můžeme spoření zrušit a peníze dostaneme my. Prý tam vloží nějakou doložku (moc tomu nerozumím), aby to šlo, protože stavební spořitelna nás informovala o tom, že účet sice zruší, ale pokud je na něm exekuce, tak ho vyplatí exekutorovi. Což nechceme a také si myslím, že by to bylo upřednostnění jednoho z věřitelů. Děkuji Vám za Váš čas a odpověď.

Zdravím Vás, mám za to, že pokud máte schváleno oddlužení, tak to má přednost i před exekucí. Toto vyplývá z insolvenčního zákona. Nicméně ohledně peněz z exekuce bych se raději zeptala i kolegy, který se zabývá insolvencí. Pokud má insolvenční správce možnost se k penězům dostat, čemuž věřím, tak to tak asi i je. Mám za to, že když peníze budou vyplaceny insolvenční správce je rozdělí mezi ostatní přihlášené věřitele, a to jako mimořádný příjem. Takže by se mělo dostat na všechny, nicméně si nejsemm stoprocentně jistá, takže bude lepší když tento dotaz položíte i kolegovi, který se zabývá insolvencemi, abyste měla jistotu. Já se zde zabývám pouze exekucemi.