Zaplacená daň z převodu nemovitosti a neoprávněná exekuce - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den, 2013 jsme s bratrem hradili daň z převodu nemovitosti na FÚ v místě trvalého bydliště v Litovli, která náležela na FÚ v Moravské Třebové. Tato platba proběhla v pořádku, následně nám byla doručena výzva k platbě pokuty za pozdní zaplacení této daně, a tak jsme i tuto pokutu uhradili ve stanovené lhůtě opět na FÚ v Litovli. Nyní nám ale FÚ pro Pardubický kraj obstavil účty a vydal exekuci na neuhrazenou pokutu + poplatky za exekuční řízení. Pracovník, který má exekuci na starosti nám řekl, že i přesto, že máme doklady o zaplacení a vše jsme tedy uhradili, musíme částku opět zaplatit. Na FÚ v Litovli mi bylo řečeno, že existuje centrální registr platby daní, ve kterém je uvedeno, že jsme vše uhradili a nerozumí tomu, proč na nás exekuci vydali aniž by se do tohoto registru podívali. Během těchto dvou let nám nebyla doručena, žádná výzva a nebyli jsme nijak upozorněni, že bychom měli nějaký dluh. Ráda bych věděla, zda je exekuce oprávněná či neoprávněná, a popř. jak se dá proti ní ohradit vzhledem k tomu, že pokuta byla řádně uhrazena. Děkuji

Zdravím Vás, pokud je pravda to co říkáte, je nutné podat návrh na zastavení daňové exekuce. Daňová exekuce se však řídí speciálním zákonem, a to daňovým řádem. Nicméně i zde se podpůrně použije občanský soudní řád. Proto bych tedy podala návrh na zastavení exekuce dle ust. § 181 daňového řádu s tím, že odpadl důvod pro který byla exekuce nařízena, neboť pohledávka exekučně vymáhaná byla zcela uhrazeny. Dále bych rovněž argumentovala i důvodem pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). K tomuto návrhu bych přiložila listiny, které prokazují, že daň i pokuta byly řádně uhrazeny a pro jistotu i výpis z osobního daňového účtu daňového subjektu u dani z převodu nemovitostí. Mám za to, že by Vám mělo být vyhověno, i když podrobnosti skutečně neznám a neviděla jsem ani žádné podklady z daňového spisu.