Dluh manžela, exekuce, strhávání peněz z platu, mzdy manželky - změny od 1.7.2015

1 odpověď

Dobrý den,
manžel má dluhy a já jako jeho manželka mám srážky z platu. Slyšela jsem, že od 1.7.2015 vyšel nový zákon a exekutor mi nemůže stahovat peníze z platu. Prosím o vysvětlení a radu jak postupovat.
Děkuji.

Zdravím Vás, máte pravdu v tom, že exekutor, a to s účinnosti od 14.5.2015 již nesmí exekučně postihovat manžela povinného. Stalo se tak na základě nálezu Ústavního soudu, sp. zn. Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015, který byl dne 14.5.2015 publikován ve Sbírce zákonů. Tento nález zrušil zákonné ustanovení, které exekuční postih manžela povinného (srážkami z jeho mzdy, blokací jeho účtu) umožňoval. Mám za to, že v tomto případě by měli exekutoři rušit exekuční příkazy k provádění srážek ze mzdy manžela povinného a exekuční příkazy k zablokování účtu manžela povinného rušit sami, a to přímo ze zákona. Takže Vy nemusíte dělat nic. Pokud k tomu dosud nedošlo, a chcete to urychlit můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), v němž se budete domáhat zrušení exekučního příkazu k srážkám ze mzdy manžela povinného a exekutor by Vám měl dle mého názoru vyhovět. Je možné, že tato novela promítne do exekučního řádu změny v důsledku výše uvedeného nálezu Ústavního soudu.