Exekuce pro dluh před manželstvím - vyškrtnutí věcí ze soupisky (věci nedlužícího manžela, manželky)

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na vyškrtnutí věcí ze soupisu, co k tomu potřebuji a jestli můžu papír a účtenky od koupených a zabavených věcí poslat emailem exekutorovi nebo musím osobně? Musím poslat i náš oddací list, aby věděli od kdy jsme manželé? Musím poslat exekutorovi papír od soudu kdy byla exekuce vydaná, nebo kdy vznikl dluh? Kde mám popřípadě tyto dokumenty dohledat?
Děkuji.

Zdravím Vás, návrh na vyškrtnutí věci zašlete příslušnému exekutorskému úřadu vždy doporučeně, a to poštou. K návrhu přiložte doklady, které prokazují Vaše vlastnické právo k zabaveným věcem, tj. doklady o koupi, dodací listy, záruční listy. Kopii oddacího listu zaslat můžete, ale nemusíte. Exekutor má totiž přístup do centrální evidence obyvatel. Listiny o tom, kdy byla exekuce nařízena exekutorovi neposílejte, on to ví ze spisu, popřípadě můžete zaslat i kopii rozsudku, na základě kterého je pohledávka vymáhána, ale nemusíte. Na Vašem místě bych se spíše soustředila na to, abych exekutorovi zaslala co nejvíce dokladů prokazujících Vaše vlastnické právo k zabaveným věcem. Tyto doklady jsou pro úspěch návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu nejdůležitější. Dále bych rovněž argumentovala i tím, že zabavené věci, tedy nádobí, nábytek a dětské křeslo jsou ve smyslu ust. § 322 občanského soudního řádu věcmi, které lze zahrnout pod pojem obvyklé vybavení domácnosti a proto tedy neměly být vůbec zabavovány. V případě dětského křesla bych navíc argumentovala i rozporem s dobrými mravy, neboť je jasné, že dětské křeslo nepoužívá Váš manžel coby povinný, ale Vaše nezletilé dítě, které s exekucí nemá nic společného, není povinné v této exekuci. Tato argumentace se opírá o ust. § 321 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Jak jsem již uváděla v předchozí odpovědi, návrh je nutné podat exekutorovi do 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení věcí dozvěděla, jinak bude jako opožděný odmítnut. Přeji Vám hodně štěstí.