Exekuce a promlčení dluhu a pokuty u dopravního podniku

1 odpověď

Dobrý den.
Přítel v roce 1997 nezaplatil jízdné 9 Kč + 200 Kč pokuta.
30.5.2000 proběhl soud. Částka nebyla uhrazena.
28.2. 2011 proběhl další soud, kterým byla nařízena exekuce.
Dne 27.5.2015 byl vystaven exekuční příkaz na částku 11.177 kč.
Přítel se nezdržuje na adrese trvalého pobytu a není si vědom, že by mu byly tyto dokumenty doručeny.

Prosím o odpověď, zda se dá doručení nějak zpětně ověřit a zda již není tato pohledávka promlčena, neboť se jedná o více než 10 let zpět a zda a jak se dá proti exekučnímu příkazu nějak odvolat?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, můžete podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu uveďte, že Vašemu příteli nebyl doručen rozsudek nebo platební rozkaz (tedy exekuční titul), na základě kterého byla exekuce nařízena, a že tedy exekuční titul není vykonatelný. Otázkou je, kdy tento rozsudek nabyl právní moci. Pokud je datum právní moci rozsudku nebo platebního rozkazu starší než 10 let ode dne podání návrhu na nařízení exekuce, tak se jedná o promlčení práva na to, aby se tato pohledávka dala vymáhat formou exekuce na majetek Vašeho přítele. Toto je tedy důvodem pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu. Toto však budete muset v návrhu na zastavení exekuce výslovně uvést, neboť k promlčení se přihlíží jen na základě námitky promlčení vznesené dlužníkem. Pro úplnost pouze uvádím, že pokud se Váš přítel nezdržuje na adrese trvalého pobytu a nemá ani zřízenu adresu pro doručování písemností na místě, kde se zdržuje a kde tedy přebírá poštu, tak je možné, že s námitkou nedoručení exekučního titulu byste nemuseli uspět, neboť člověk se má zdržovat na místě trvalého pobytu a pokud se odstěhuje, má si tuto adresu zdržet. Nicméně bych návrh na zastavení rozhodně podala, alespoň to zkusíte a uvidíte jak bude v této věci rozhodnuto.